Jeże

W sobotę 15 maja 2021r w godzinach popołudniowych, uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w akcji wypuszczania na wolność jeży. To wydarzenie było efektem współpracy Szkoły Podstawowej nr 4 z panem Pawłem Szustakiewiczem i fundacją „W podróży”. Od września bieżącego roku szkolnego uczniowie klas 1-3 oraz uczniowie koła ekologicznego z klas 4-8 uczestniczyli w cyklu lekcji poświęconych szeroko rozumianej ekologii. Jednym z tematów byli naturalni sprzymierzeńcy człowieka jakimi są min. jeże. Odbył się konkurs plastyczny dotyczący pożytecznej roli jeży, a teraz uczniowie mieli okazję zobaczyć na żywo te sympatyczne zwierzątka.

Pan Paweł wraz z Eko Patrolem Straży Miejskiej przywieźli na teren dzielnicy Łąki 6 jeżyków, które po różnych przejściach zimowały w azylu dla zwierząt. Zwierzątka przyjechały w tekturowych pudełkach. Dzieci przeniosły je w miejsce cieniste i wilgotne, gdzie jeże czują się najlepiej. Po otworzeniu pudełek nasi kolczaści przyjaciele szybko schowali się w trawie, w poszukiwaniu pożywienia. Dzieci długo jeszcze patrzyły jak jeżyki oddalają się. Mamy nadzieję, że jeże znajdą w naszej dzielnicy dobre warunki do życia.

Bardzo dziękuję panu Pawłowi Szustakiewiczowi za współpracę z naszą szkołą. Podnoszenie świadomości ekologicznej uczniów oraz uczulanie ich na różnego rodzaju problemy, takie jak zagrożenie brakiem wody czy nadmierna produkcja śmieci przez ludzi, idealnie wpisuje się w koncepcję pracy szkoły i kształtowanie młodego pokolenia. Mam nadzieję, że nasza współpraca wpłynie na codzienne, ekologiczne wybory naszych uczniów.

Beata Bogucka

Dyrektor ZSP1 w Grodzisku Maz.