Podróże bliskie i dalekie – ostatnie wyprawy

W czerwcu dzieci z klasy 1 a kolejny raz wybrały się na dalekie wyprawy w ramach realizacji innowacji Podróże bliskie i dalekie. Tym razem odwiedziły Indonezję i Tajlandię. W czasie pierwszej wyprawy dzieci dowiedziały się wiele na temat wulkanów oraz zobaczyły, w jaki sposób wydobywa się siarkę. Poznały też przerażające smoki z Komodo. Na koniec zajęć każde dziecko wykonało z masy solnej swój własny wulkan. W czasie wyprawy do Tajlandii dzieci poznały lepiej wiele niezwykłych zwierząt, takich jak skorpiony, modliszki, liśćce, tygrysy oraz słonie azjatyckie. Ponadto zobaczyły, jak wygląda wodny targ i poznały tajskie przysmaki. Odwiedziły też wioskę, w której kobiety miały bardzo długie szyje ozdobione obręczami. Zobaczyły również szkołę, jakże inną od szkoły, którą znamy. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił w tkaniu na krosnach. To zajęcie, znane wielu dziewczynkom w Tajlandii, wcale nie okazało się łatwe. W ciągu dnia nie zabrakło oczywiście działań plastycznych. Pod koniec spotkania na klasowych oknach można było zobaczyć wielobarwne motyle – witraże. To były ostatnie wyprawy zainspirowane książkami o podróżach Neli. W czasie tych spotkań dzieci odwiedziły wiele niezwykłych miejsc, poznały fascynujące zwyczaje mieszkańców różnych stron świata oraz odkryły nowe gatunki zwierząt i roślin. Jednak dla wielu dzieci zakończenie zajęć w szkole, to nie koniec przygód przeżywanych razem z Nelą. Okazało się bowiem, że wielu uczniów stało się w ciągu tego roku fanami małej podróżniczki, kupiło jej książki i również w domu poznaje kolejne niezwykłe miejsca w różnych częściach świata.