Jak z butelek powstają bluzy polarowe?

W klasie 2a został zrealizowany kolejny moduł projektu Fundacji Uniwersytet Dzieci pod nazwą „Ekologia. Jak chronić środowisko?”. Tym razem temat zajęć brzmiał: „Jak z butelek powstają bluzy polarowe?” Na początku dzieci obejrzały film z udziałem dr. inż. Sławomira Kasińskiego z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska UWM w Olsztynie o wpływie śmieci na zmiany klimatyczne. Dowiedziały się, że przeciętny Polak wytwarza około 300 kg odpadów rocznie. Te góry śmieci mają bardzo negatywny wpływ na przyrodę. Na podstawie zgromadzonych materiałów oraz swoich dotychczasowej doświadczeń dzieci uznały, że jednym ze sposobów ograniczenia ilości odpadów, a jednocześnie sposobem na chronienie zasobów naturalnych, jest segregowanie śmieci i recykling. Uczniowie świetnie poradzili sobie z ćwiczeniem polegającym na posegregowaniu odpadów, a w kolejnej części zajęć wykonali swoje własne produkty recyklingowe. Z rolek po papierze toaletowym stworzyli kolorowe organizery na przybory szkolne, a na pokrywce do słoika posiali rzeżuchę. Dzięki temu dali nowe życie wykorzystanym już w ich domach przedmiotom.