Jaką rolę odgrywają drzewa w mieście?

W klasie 2a został zrealizowany kolejny moduł projektu Fundacji Uniwersytet Dzieci pod nazwą „Ekologia. Jak chronić środowisko?”. Tym razem temat zajęć brzmiał: „Jaką rolę odgrywają drzewa w mieście?” Uczniowie dowiedzieli się, że rośliny mają duży wpływ na jakość powietrza. Nie tylko produkują potrzebny ludziom tlen, ale także oczyszczają powietrze z różnorodnych zanieczyszczeń. Ponadto niektóre z nich dobrze chronią przed hałasem. Dzieci poznały gatunki drzew i krzewów szczególnie cenione w miastach. Dzięki kilku doświadczeniom uczniowie zrozumieli również, na czym polegają podstawowe procesy fizjologiczne drzew (np. oddychanie, podciąganie kapilarne w korzeniach). Na zakończenie zajęć dzieci wcieliły się w architektów krajobrazu i zaprojektowały tereny zielone na mapach przedstawiających różnorodne tereny zamieszkiwane przez człowieka.