Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” w klasie 1a

W tym roku szkolnym klasa 1a realizowała Międzynarodowy Projekt Edukacyjny CZYTAM Z KLASĄ. LEKTURKI SPOD CHMURKI. Hasło przewodnie tegorocznej edycji – NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI.
Uczniowie klasy 1a zakończyli realizację trzeciego, ostatniego modułu projektu pod nazwą „Bądź dobry dla roślin”.
Na początku dzieci wysłuchały czytanej przez nauczyciela książki Larsa Klintinga pt. „Kastor uprawia fasolkę”. Po omówieniu treści lektury w kolejnych dniach uczniowie przystąpili do wykonywania różnych zadań. Pierwszym z nich była praca w lekturnikach. Dzieci uzupełniły metryczkę lektury oraz narysowały portret głównego bohatera. Następnie wykonały zakładki do książek z motywem roślinnym. Na kremowym tle pojawiły się przeróżne kwiaty, zielone ornamenty, a także ilustracje przedstawiające sceny z lektury. Kolejne zadanie polegało ma zaprojektowaniu i ozdobieniu doniczki z kolorowego papieru. Następnie dzieci wykonały przestrzenne tulipany, które dołączone do doniczki stały się prezentem dla mamy.
W ramach realizacji ostatniego zadania dzieci założyły klasowy ogródek. Najpierw posiały rzeżuchę. Potem umieściły ziarna fasoli na gazie zamocowanej na słoiku wypełnionym wodą. Następnie podlały wodą z nawozem zgromadzone w klasie rośliny ozdobne. Wszystkie te działania były dla uczniów bardzo ciekawe, ale prawdziwą ekscytację widać było w postawie dzieci w następnych dniach, kiedy można było obserwować kiełkowanie i rozwój roślin. Rzeżucha urosła szybko i została zjedzona w czasie wspólnego drugiego śniadania. Natomiast rozwój fasoli dzieci będą obserwować do końca roku szkolnego.

Agnieszka Gimbut