Wycieczka klasy 1a do Bolimowa i Sromowa

W piękny majowy dzień klasa 1a wybrała się na wycieczkę do Bolimowa i Sromowa. W Bolimowie uczniowie odwiedzili zagrodę garncarza, gdzie mieli okazję wysłuchać opowieści o sposobie powstawania wyrobów z gliny. Dzieci obejrzały też pracownię garncarską oraz zgromadzone w niej gliniane naczynia i ozdoby. Następnie po kolei toczyły naczynka na kole garncarskim, a w międzyczasie własnoręcznie lepiły z gliny różnorodne figurki i zawieszki. Potem przystąpiły do dekorowania farbami, wypalonych wcześniej, glinianych wyrobów. Po tej twórczej pracy, która przyniosła dzieciom wiele radości, przyszedł czas na wspólne pieczenie kiełbasek i posiłek przy ognisku. Było też troszkę czasu na swobodną zabawę na świeżym powietrzu.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum ludowym rodziny Brzozowskich w Sromowie. Tam dzieci oglądały sceny z dawnego życia mieszkańców Polski, a w szczególności regionu łowickiego, stworzone z wyrzeźbionych i pomalowanych, drewnianych figur. W kolejnych pomieszczeniach można było zobaczyć wiele autentycznych przedmiotów wykorzystywanych dawniej w życiu codziennym, np. tarę do prania, maselnicę, wiklinowe kosze, skrzynie posagowe, ozdobne poszewki na poduszki i pierzyny czy kolorowe stroje łowickie. Dzieci miały również okazję dowiedzieć się, jak w przeszłości wyglądały narzędzia rolnicze oraz wozy i bryczki.
Cała wycieczka była bardzo udana. Dzieci poznały tajniki pracy garncarza oraz wybrane elementy kultury ludowej regionu łowickiego, a także rozwijały swoją kreatywność. Wspólna wycieczka była też okazją do głębszej integracji klasy.

Agnieszka Gimbut