Wyjazd 8A na Niewidzialną Wystawę

W ostatni przed świętami poniedziałkowy poranek 19 grudnia 2022 r. klasa 8a wybrała się pociągiem do Warszawy na Niewidzialną Wystawę. Opiekunami wycieczki były panie Aneta Ruszkiewicz i Katarzyna Romańska. Wystawa mieści się na pierwszym piętrze Atlas Tower w pobliżu dworca PKP Warszawa Ochota. O walorach wystawy trzeba przekonać się osobiście, jak przekonywała uczestników niewidoma przewodniczka po ekspozycji. Oczami podczas zwiedzania w zupełnej ciemności stały się ręce, ale jedna z nich pełniła rolę tarczy, a druga służyła do rozpoznawania eksponatów. Zwiedzanie odbywało się w małych grupach do ośmiu osób. Dla wszystkich uczestników wizyta miała ogromne znaczenie, wiązało się z nią dużo przeżyć, emocji, których uczniowie nie mają okazji doświadczyć na co dzień.  Uczestnicy wycieczki byli naprawdę szczęśliwi, że mogli na własne oczy zobaczyć publikacje w języku Braille’a oraz poznać tajniki tego pisma punktowego dla niewidomych. Dowiedzieli się też, jak pomagać osobom ociemniałym lub niedowidzącym i jak się wobec nich zachowywać, aby ich nie urazić. Po sąsiedzku znajduje się restauracja Different, w której degustacja posiłków odbywa się również w ciemności. Powrót z wycieczki odbył się z  Dworca Głównego (mieści się vis-a-vis Dworca Warszawa Ochota), gdzie na ósmoklasistów czekał cieplutki pociąg do samego Grodziska.