Sprawozdanie z realizacji programu Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest to ogólnopolski program skierowany do szkół podstawowych.

Nasza szkoła w roku 2022 przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości i otrzymała fundusze na realizację tego projektu. Uzyskane środki pozwoliły na zakup nowoczesnego sprzętu, który umożliwił uczniom rozwijać zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych i innych form rozwijania umiejętności.

Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza placówka wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt.

W roku szkolnym 2022/2023 w ramach programu Laboratoria Przyszłości zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem urządzeń zakupionych w ramach powyższego projektu.

Pierwszym narzędziem, który wykorzystujemy na co dzień w naszej pracy jest sprzęt nagłaśniający, kamera i aparat fotograficzny. Powyższy sprzęt służył nam do uwiecznienia różnych uroczystości szkolnych, apeli, warsztatów i projektów realizowanych w szkole.

Kolejnym narzędziem do pracy, ale również i do zabawy są roboty Bee- Bot. Zostały one wykorzystane na zajęciach w klasach 1-3.

Następnym narzędziem, które wykorzystywaliśmy w ramach podsumowania lekcji są okulary Class Vr.

Długopisy 3D zapewniają nową technologię i innowacyjność na lekcjach w klasach 1-3 i świetlicy szkolnej. Nasi uczniowie w roku szkolnym 2022/2023 pracowali z długopisami przy wykonywaniu: dekoracji wiosennej, flagach Polski oraz na lekcji matematyki tworząc figury geometryczne.

Drukarka 3D

Została zademonstrowana w klasach 4-8. Pokazana została zasada działania oraz programy do tworzenia modeli 3D. Uczniowie zapoznali się też z pracą drukarki w praktyce. Zdjęcia wydruków 3D w załączeniu. (model opery w Sydney, mapa kontynentów, bryły, stopa -szkielet).

Szkolny koordynator Laboratorium Przyszłości Karolina Niewolska