XXI wojewódzki konkurs recytatorski polskiej poezji patriotycznej „WITAJ MAJOWA JUTRZENKO” dla uczczenia konstytucji 3 maja

Organizatorzy:
Prymasowska Fundacja im. Kard. Augusta Hlonda www.hlond.edu.pl

Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej  www.centrumedukacyjne.wawa.pl

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ks. Piotra Skargi www.skarga.edu.pl

Patronat honorowy:

Kardynał Kazimierz Nycz  Arcybiskup Metropolita Warszawski

Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty

Cele i motywy konkursu:

1. krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych;
  2. przypomnienie trudnej drogi Polaków do wspólnoty wolnych narodów;
  3. ukazanie dążeń do wolności, walk i zmagań o niepodległość poprzez pryzmat utworów poetyckich;
  4. zaakcentowanie niezwykle istotnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego;
  5. ukazanie piękna polskiej ziemi.

Warunki uczestnictwa:

1. Uczestnikami Konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych województwa mazowieckiego
  2. Uczestnicy Konkursu podzieleni są na cztery kategorie wiekowe:

– uczniowie szkół podstawowych z klas 1 – 3;
– uczniowie szkół podstawowych z klas 4 – 6;
– uczniowie szkół podstawowych z klas 7 – 8;
– uczniowie szkół ponadpodstawowych.

3. Uczestników zgłasza szkoła poprzez wyłonienie maksymalnie 3 uczniów z każdej kategorii wiekowej w eliminacjach szkolnych i przesłanie drogą e-mailową do organizatora karty zgłoszenia wg załączonego wzoru.

4. Adres e – mail organizatora: konkurs@skarga.edu.pl. Wzór zgłoszenia do pobrania ze strony: www.skarga.edu.pl

5. Długość prezentowanego utworu nie powinna przekraczać 3 min.

Przebieg Konkursu:

1. Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej składać się będzie z trzech etapów:

I etap – eliminacje szkolne, mających wyłonić maksymalnie trzech uczestników etapu drugiego

II etap – kwalifikujący do udziału w finale;

III etap – finału – wyłonienie zwycięzców.

2. Przeprowadzenie eliminacji dokonuje szkoła przystępująca do Konkursu.
Etap drugi i finał organizowany jest przez organizatorów w siedzibie organizatora

3. Kryteria oceny:

– dobór i rozumienie tekstu;

– poprawność i ekspresja wypowiedzi;

– umiejętność prezentacji i nawiązania kontaktu z publicznością;

– dykcja oraz opanowanie tekstu.

4. Forma przesłuchań podczas etapu drugiego i finałowego:

Występy uczestników etapu drugiego oraz finałowego odbywają się wobec publiczności, czyli uczniów i opiekunów ze szkół biorących udział w Konkursie. Uczestnicy zgłaszają się na wyznaczoną godzinę i uczestniczą w całej sesji danej grupy / około 60 min /.

5. Do finału może zostać zakwalifikowanych:

– kl. 1 – 3 – 40 uczniów
– kl. 4 – 6 – 40 uczniów
– kl. 7 – 8 – 30 uczniów
– szkoły ponadpodstawowe – 20 uczniów

6. Uczestników oceniać będą komisje, powołane przez organizatorów dla poszczególnych kategorii wiekowych. Decyzja Komisji konkursowej jest ostateczna.

7. Finał wyłoni zwycięzców / laureatów /: 1,2,3 miejsce oraz trzy wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej. Podczas Gali finałowej laureaci otrzymają pamiątkowe: dyplomy, statuetki i książki.

8. Wszystkie informacje dotyczące Konkursu, listy zwycięzców, grafik wystąpień uczestników publikowany jest na stronie internetowej Organizatora www.skarga.edu.pl

Kalendarium:

Do dn. 05.04.2024 r. – zgłoszenia o przystąpieniu szkoły do drugiego etapu Konkursu
/e-mail konkurs@skarga.edu.pl /; dnia 08.04.2024 r. – opublikowanie na stronie www.skarga.edu.pl harmonogramu przesłuchań drugiego etapu; 13.04.2024 r./ sobota / od godz.9.00 – przesłuchania uczestników drugiego etapu w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi przy ul. Bema 73/75 w Warszawie; 15.04.2024 r. – opublikowanie na stronie internetowej organizatora www.skarga.edu.pl wyników drugiego etapu i harmonogramu przesłuchań finalistów; 18.04.2024 r./czwartek/ godz. 14.30 i 15.30. – przesłuchania finalistów w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Ks. P. Skargi przy ul. Bema 73/75, 19.04.2024 r. – ogłoszenie listy laureatów.

Dwudziesty pierwszy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej zakończy uroczysta gala z występami laureatów 1, 2 i 3 miejsca w Katolickiej Szkole Podstawowej im. ks. Piotra Skargi 23.04.2024 r./ wtorek / o godz. 10.00.

Nagrody:

1. Dla uczestników eliminacji szkolnych nagrody zapewnia szkoła, przystępująca do Konkursu;
  2. Laureaci otrzymują dyplomy, pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe
  3. Finaliści otrzymują dyplomy i książki
  4. Uczestnicy II etapu otrzymują pamiątkowe podziękowania
  5. Wszystkim szkołom, przystępującym do Konkursu, zostaną wręczone pamiątkowe podziękowania i dyplomy.

Uwaga !

1.Objęcie patronatem niniejszego przedsięwzięcia przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty nie oznacza wpisania tego przedsięwzięcia w wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.

2. Przystępując do Konkursu uczestnik wyraża zgodę na przetwarzacie danych osobowych oraz udostępnienie wizerunku przez Organizatora na potrzeby Konkursu.

3. Organizator nie wysyła dyplomów i nagród pocztą ani kurierem.

4. Konkurs jest wydarzeniem uroczystym. Organizatorzy zwracają się z prośbą do uczestników osób odpowiedzialnych o zwrócenie uwagi na stosowny do wydarzenia ubiór.

Zapraszamy do udziału

Renata Łoszewska