Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” w klasie 1a

W tym roku szkolnym klasa 1a realizuje Międzynarodowy Projekt Edukacyjny CZYTAM Z KLASĄ.
LEKTURKI SPOD CHMURKI. Hasło przewodnie tegorocznej edycji – NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI.
Projekt składa się z trzech modułów:
I – Bądź dobry dla ludzi,
II – Bądź dobry dla zwierząt,
III – Bądź dobry dla roślin.
Uczniowie klasy 1a zakończyli realizację modułu I.

Na początku dzieci wysłuchały czytanej przez nauczyciela książki Doroty Gellner pt. „Wścibscy”. Po omówieniu treści lektury uczniowie w kolejnych dniach przystąpili do wykonywania różnych zadań.
Pierwszym z nich było stworzenie „Lekturki na lince”. Polegało ono na wykonaniu rysunków przedstawiających kolejne wydarzenia opisywane w książce, a następnie zawieszeniu ich na lince przy pomocy spinaczy. W drugim zadaniu dzieci w parach przygotowały gry planszowe, których szata graficzna nawiązywała do treści lektury. Rozgrywki wykorzystujące powstałe plansze były niezwykle emocjonujące. Najzabawniejsza okazała się realizacja trzeciego zadania. Tym razem dzieci wzięły udział w lekturkowej sesji fotograficznej – przebrały się i odgrywały scenki z książki. Cała zabawa została uwieczniona na zdjęciach.

Ostatnim i bardzo ważnym w tym module zadaniem było zrobienie czegoś dobrego dla innych ludzi. W ramach realizacji tego zadania dzieci wzięły udział w trzech akcjach charytatywnych organizowanych w grudniu na terenie szkoły („Paczka dla rodaków z Kresów”, „Paczuszka dla maluszka” oraz szkolna, świąteczna loteria fantowa).

Agnieszka Gimbut