Rodzinne warsztaty z Joanną Rusinek wokół książki „Szalik”

Wszyscy znamy ilustracje Joanny Rusinek. Zapraszamy Was na rodzinne warsztaty z Artystką, których jedną z głównych bohaterek będzie Wisława Szymborska, tytułowa postać z książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”.
Będziemy rozmawiać o pracy ilustratorki oraz o kolażach, wyklejankach i książce „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów razem z Joanną Rusinek będą tworzyć własne kolaże – wyklejanki. Wezmą też udział w zabawie literackiej Wisławy Szymborskiej.

Jesteśmy przekonani, że w Roku Wisławy Szymborskiej, taka aktywność twórcza, będzie najlepszą motywacją do poznawania biografii Wisławy Szymborskiej i utworów noblistki.

Joanna Rusinek

polska graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, autorka ilustracji prasowych, okładek książek i plakatów. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2006 r. obroniła dyplom w pracowni filmu animowanego prof. Jerzego Kuci.

Autorka studenckich etiud animowanych, z których jedna, zatytułowana „Przypadek” zdobyła nagrodę festiwalu Ofafa w Krakowie i wyróżnienie na festiwalu Animateka w Lublanie. Współautorka „Zabawek Cesarza” (2012 r.), łączącego zapis dokumentalny z animacją filmowego portretu Marka Sosenki, najbardziej znanego polskiego kolekcjonera zabawek. Współpracuje z gazetami i czasopismami, projektuje okładki płyt i książek (m.in. do tomu wierszy Wisławy Szymborskiej „Wystarczy” oraz opublikowanych przez Wydawnictwo a5 książek poetyckich), przede wszystkim jednak specjalizuje się w ilustrowaniu książek dla dzieci. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt projektów, w tym opracowanie takich tytułów jak „Piotruś Pan” czy „Jan Brzechwa dzieciom”, „Samotny Jędruś” Wojciecha Widłaka, „Kreska i Kropek” Jarosława Mikołajewskiego, „Wszędzie pachnie czekolada” Danuty Wawiłow, „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek, „Bezsenność Jutki” Doroty Combrzyńskiej-Nogali, „Pamiętnik grzecznego psa” Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz, „Król zwierząt” Małgorzaty Kur, „Wojna na pięknym brzegu” Andrzeja Marka Grabowskiego, „Historia pewnego statku” Zofii Staneckiej czy „Pitu i Kudłata” Leszka K. Talko… i wiele innych.

Ilustrowała także książki swojego brata, Michała Rusinka, m.in.: „Mały Chopin” (publikacja w kilkunastu językach na całym świecie), „Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci”, „Zaklęcie na »w«”, „Wierszyki domowe”, „Wierszyki rodzinne”, „Pałac Prezydencki dla dzieci”, „Limeryki i inne wariacje”, „Kefir w Kairze”, „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” oraz „Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci”, „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Ilustrowana przez nią książka Jarosława Mikołajewskiego „Wędrówka Nabu” zdobyła Nagrodę Książka Roku 2022 IBBY w kategorii specjalnej „Dziecko jest najważniejsze”. Mieszka w Warszawie.

O książce „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”

„Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” Michała Rusinka to ilustrowana książka dla dzieci przybliżająca życie Noblistki. To zabawna opowieść o małej Ichnie i dorosłej Wisławie. Bywa też poważnie. Oczywiście, nie za bardzo. W końcu każdy dorosły powinien zachować w sobie coś z dziecka. Jest to historia dla dzieci w wieku 6-8 lat. Z książki dowiesz się:

Co jest magicznego w dwóch słowach „nie wiem”.
Kto przepowiedział przyszłość Wisławie Szymborskiej w kronice klasowej.
O co chodzi z tym „szalikiem”.
Dorosłym czasem wydaje się, że wiedzą wszystko, ale czy wiedzą, skąd się wziął pomysł na pisanie limeryków albo jak Wisława Szymborska zareagowała na wiadomość o otrzymaniu nagrody Nobla? Ta książka to prawdziwa podróż u boku jednej z najbardziej znanych poetek na świecie.

Wisława Szymborska, bohaterka książki dla dzieci, to jedna z najbardziej znanych poetek na świecie. Zanim została poetką, była dzieckiem, które – jak każdy z nas – całowało żaby w nadziei, że zamienią się w księcia, myślała o karierze gwiazdy filmowej, psociła i szukała własnej drogi. Ta książka to nie tylko podróż przez życie (nie)zwyczajnej poetki. To również opowieść o dziewczynce, która podążała za swoimi marzeniami, ufając własnemu instynktowi.

Książka „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” to książka obrazkowa, której tekst i ilustracje tworzą razem wyjątkową całość. Przewracając kolejne strony, przenosimy się do fascynującego świata poetki, podglądamy rysunki z jej dzieciństwa, wyklejanki. Książka została zaprojektowana z dbałością o każdy szczegół: ma twardą oprawę, najlepszej jakości papier i duży format lubiany przez dzieci.

Na warsztaty zapraszamy 4 listopada (sobota), godz. 12:00
Biblioteka Główna (II p. Mediateki) przy ul. 3 Maja 57

Zapraszamy dzieci w wieku około 7 lat wraz z rodzicami.

Wstęp wolny, ale jeśli jesteś zdecydowana/y na uczestnictwo w warsztatach napisz do nas m.zerek@biblioteka.grodzisk.pl

Dzięki temu będziemy mogli sprawniej przygotować warsztat.

Warsztaty z Joanną Rusinek organizowane są w ramach programu BLISKO.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Do zobaczenia!