Innowacja „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE” w klasie 1a

Klasa 1a od września 2023 r. realizuje innowację pod nazwą „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE – międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój twórczości i kreatywności”. W każdym miesiącu dzieci wykonują jedno zadanie plastyczne. W swoich pracach nie korzystają z szablonów, kolorowanek oraz różnorodnych gotowych elementów, np.: cekinów, papierowych talerzyków, rurek czy płatków kosmetycznych. W projekcie akcent postawiony jest na twórczy styl edukacji plastycznej, bazujący na wyobraźni i pomysłowości dzieci. Swobodna ekspresja twórcza ma im dać radość, umożliwić rozładowanie ewentualnych napięć emocjonalnych, a przy tym rozwijać kreatywność i umożliwić eksperymentowanie z różnorodnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi.

Jak dotąd uczniowie wykonali pięć projektowych zadań.
1. „Abstrakcja” – malowane akwarelami na mokrym papierze.
2. „Bukiet kwiatów” – malowanie farbami plakatowymi na podkładzie z gazy.
3. „Jesienny liść” – malowanie plasteliną, wyklejanie konturów.
4. „Miasteczko” – rysowanie pisakami domów na białym papierze, wycinanie ich i naklejanie na granatowym tle.
5. „Smok” – rysowanie węglem rysunkowym na szarym papierze.

Efekty tych artystycznych działań widoczne są na poniższych zdjęciach.

Agnieszka Gimbut