Wycieczka klasy 4a do zamku w Oporowie

23 maja klasa 4a zwiedziła zamek w Oporowie a następnie wzięła udział w interaktywnych zajęciach „Pan Samochodzik na Zamku w Oporowie”. Gry utrwalały wiedzę uczestników o architekturze oporowskiego zamku, jego historii i zbiorach muzealnych, a także w formie zabawowej przybliżały specyfikę pracy muzealnika.

Inspiracją gier były powieści detektywistyczne dla dzieci i młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, którego tytułowy bohater – muzealnik nazywany „Panem Samochodzikiem” brawurowo rozwiązuje wszelkie zagadki historyczne i skutecznie tropi złodziei dzieł sztuki.

Kontynuacji przygód tej postaci literackiej podjął się po śmierci Nienackiego Arkadiusz Niemirski. Akcja jednej z jego książek noszącej tytuł: „Pojedynek detektywów” rozgrywa się na Zamku w Oporowie, gdzie grono najlepszych detektywów rywalizuje pomiędzy sobą kto pierwszy rozwiąże zagadkę tajemniczego szyfru z informacją o ukrytym skarbie.

W nawiązaniu do fabuły tej książki, uczestnicy wycieczki podzieleni zostali na kilkuosobowe grupy, które rywalizowały pod względem zakresu zdobytych wiadomości, a także naturalnej spostrzegawczości, spryt i zręczności. Zwyciężyła drużyna w składzie: Zosia, Nadia, Jacek i Bartek P. Gratulujemy!

Joanna Plamowska